Prací symboly - Praní

1621335692787

Všeobecně jsme si již prací symboly - symboly pro ošetření probraly. Nyní se postupně vrhneme na jednotlivé symboly. Vysvětlíme si základní pokyny k ošetření, který nám dává každý znak i jeho varianty. 

 

Praní

Symbol vaničky určuje, zdali je možné v domácích podmínkách, ať v pračce a nebo ručně, daný výrobek vyprat.  Čísla uvedená uvnitř symbolů nám uvádějí maximální teplotu, kterou by jste neměli překročit při praní. 

praní 95 Praní v horké vodě
Zboží, výrobky vyrobené např. z bavlny nebo lnu, bílé, vhodné pro vyvařování, barevné nebo s potiskem. 
praní 60 60°C praní barevného prádla
Varevné textilie, které nemohou být prány v horké vodě, např. vyrobené z bavlny, modalu, polyesteru a směsových materiálů
praní 60- 60°C prádlo se "snadnou údržbou"
Mírný postup při praní: Snižte množství prádla. Buben nesmí být zaplněn v více než dvou třetin. Vyhněte se odstřeďování nebo odstřeďujte po krátkou dobu, abyste minimalizovali riziko mačkání.
praní 40 40°C praní barevného prádla
Cyklus praní pro textilie tmavých barev vyrobených z bavlny, polyesteru, směsových materiálů...
praní 40- 40°C prádlo se "snadnou údržbou"
Mírný postup praní určený pro jemné prádlo, např. vyrobené u modalu, viskózy, umělých vláken (akryl, polyester a polyamid). Snižte množství prádla v pračce.
praní 40-- 40°C velmi mírný postup
Jemné postupy/cyklus praní pro vlnu pro druhy textilií, např. pro vlnu s možností praní v pračce. Tento cyklus praní zajišťuje velmi snížené mechanické namáhání. Značně snižte množství prádla (neměla by být naplněna více jak z jedné třetiny). 
praní 30 30°C praní barevného prádla
Cyklus praní pro textilie tmavých barev vyrobených z bavlny, polyesteru, směsových materiálů...
praní 30- 30°C prádlo se "snadnou údržbou"
Mírný postup praní určený pro jemné prádlo, např. vyrobené u modalu, viskózy, umělých vláken (akryl, polyester a polyamid). Snižte množství prádla v pračce. Vyhněte se odstřeďování nebo odstřeďujte krátkou dobu, abyste minimalizovali riziko mačkání.
praní 30-- 30°C velmi mírný postup
Jemné postupy/cyklus praní pro vlnu pro druhy textilií, např. pro vlnu s možností praní v pračce. Tento cyklus praní zajišťuje velmi snížené mechanické namáhání. Značně snižte množství prádla (neměla by být naplněna více jak z jedné třetiny).
praní ruka Ruční praní

Praní v ruce při teplotě 40°C, v závislosti na jednotlivém výrobku. 

Jak na ruční praní?

Nejdříve rozpusťte jemný prací prostředek ve velkém množství vody. Textilii nechte volně plout v roztoku a opatrně s ní pohybujte z jedné strany na druhou. Textilie netřete, netahejte a neždímejte. Poté textilii důkladně vymáchejte, stlačte textilii k odstranění nadbytečné vody a opět vytvarujte do původního stavu, tvaru. Barevné a citlivé materiály ošetřujte rychle a nenechejte je ležet v mokrém stavu. Výrobci praček nabízejí speciální program simulující ruční praní, které odpovídá praní v ruce, např.: pro vlněné materiály označené s možností prát v pračce.

praní ne Výrobek se nesmí prát
Výrobky takto označené se nesmějí prát.

 

Všeobecné rady:

  • Symboly údržby nám doporučují maximální teploty pro údržbu. Můžete využít tedy i nižších teplot, tím ochráníte životní prostředí, protože budete mít menší spotřebu energie. A tím životnímu prostředí ulehčíte. 
  • Špinavé prádlo by mělo být ukládáno na suchém místě a vypráno co nejdříve.
  • Určitě velkým pomocníkem pro Vás budou přípravky na odstranění skvrn. Ale pozor nejprve si prostudujte, zdali je můžete na daný produkt použít. 
  • Před praním je potřeba přetřídit prádlo dle stupně znečištění, typu ošetření (teplota praní) dle materiálového složení.
  • Pokud na produktu najdete text: "snadná údržba" - použijte k praní mírný cyklus. Snižte množství prádla a použijte menší otáčky při máchání (nebezpeční pomačkání).)
  • Nedostatek pracího prášku = může způsobit slabé výsledky praní. Mohou se pak tvořit usazeniny na prádle (šedé zabarvené) a v pračce. To sníží životnost textilií a také pračky.
  • Velká dávka pracího prášku = nevede k lepšímu pracímu účinku, ale naopak má špatný dopad na životní prostředí. 
  • Vždy dávejte prací prostředek podle instrukcí výrobce pracího prostředku s přihlédnutím na stupeň znečištění, tvrdost vody a náplň prádla. Ujistěte se, že jste vybrali správný prací prostředek. V případě barevného prádla nepoužívejte univerzální prací prostředek, který obsahuje bělící prostředky na bázi aktivního kyslíku. Jinak nemůžete vyloučit nebezpečí změny barevnosti výrobku. 

 

Řekla bych, že téma/symbol praní už máme vyčerpané. A jen jednou větou:

"Starejte se o své oblečení, tak jak chcete aby vypadalo a vydrželo" 

 

.... krásný den Mája z www.prodej-mi-latky.cz

Zdroj: Sotex Ginetex CZ

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.