Jakou jehlu vybrat?

Kopie návrhu Zažloutlý Květinový Výprodej Post na Facebook (1)

Myslím si, že toto je otázka, kterou si pokládá každá z nás, když jde šít. A když ne před začátkem šití, tak když nastanou problémy: stroj neprošívá, jak by měl, přeskakují stehy, dělá díry v materiálu, který šijeme... problémů, které mám může způsobit špatný výběr jehly je mnoho. Poradíme Vám. A díky tomuto článku se stanete odborníkem na jehly do šicího stroje. 

 

V dnešní době máme v nabídce mnoho materiálů a s tím jde v ruku v ruce i široká nabídka jehel. Proto Vám zde napíši jednoduchý návod, jak se vyznat v tom jakou jehlu použít na daný materiál. Celou nabídku jehel najdete na našich stránkách zde...

 

První otázka - jaký druh jehly je vhodný do vašeho šicího stroje?

 

Tuto informaci najdete v návodu u šicího stroje a nebo jej můžete odtušit z jehel, které Vám byli dodány spolu se strojem. Pro většinu domácích šicí strojů jsou vhodné jehly s "plochým" dříkem s označením 130/705 H. Ale můžete se setkat i s tím, že Váš šicí stroj bude mít v návodu, že se sní používat přesně označené jehly, jako jsou například: 

130/705 H - jehla pro většinu domácích šicích strojů a některé overlocky
HAx1 - jehly pro overlocky
ELx750 - jehly pro overlocky
SY - jehly pro stroje značky Singer

287 - jehly vhodné pro starší šicí stroje

 

Druhá otázka - co budete šít, jaký materiál?

 

Jestli budete šít teplákovinu, úplet, plátno, vaflovinu, minky, softshell, jeans, riflovinu, len... Každý z materiálů potřebuje jinou jehlu, která je určená na šití toho daného materiálu a vyhovuje vlastnostem, které šitý materiál vyžaduje. Jako je například tloušťka jehly a nebo tvar špičky. Např. pleteninu musíte šít s jehlou, která má kulatou špičku aby jste si nepoškodili jednotlivá vlákna a nezačala Vám utíkat očka ale tkaninu, obzvlášť hustou tkaninu je potřeba šít naopak ostrou jehlou, která krásně pronikne látkou. 

9bb3387094dc8bf0ad390ec0f1c13eea71ivaGcndJL._AC_SL1500_

Universal  nejpoužívanější jehly s lehce zakulacenou špičkou. Jsou dost ostré pro tkaniny a při použití malých průměrů jehel je lze použít i na pleteniny.
- všechny tkaniny, flanel, softshell, šusťák..

Jersey/ballpoint - jehly s kulatým hrotem, který snadno proniká mezi vlákna pleteniny a minimalizuje její natržení nebo proseknutí.
pleteniny (tričkovina), merino

Stretch -  jehly mají hlubší drážku v zadní části a středně kulatou špičku. Určené pro extra pružné materiály. Použití těchto jehel zabraňuje vynechávání stehů a prosekávání materiálu.
- pleteniny (všechny druhy teplákovin, úpletů...), flíz, plavkovina, často se používá i na softshell obzvlášť na pružné druhy 

Jeans/denim - speciálně kalené a silné jehly s ostrou špičkou určené pro šití pevných látek jako je džínovina, montérkovina...
- džínovina, kepr, montérkovina, silné tvrdé látky

Microtex/sharp - štíhlé jehly s velmi ostrou špičkou, které snadno pronikají do materiálu s velkou hustotou vláken jako je mikrovlákno, hedvábí , Microtex apod. U těchto problematických materiálů s touto jehlou dokážete ušít krásně rovné stehy.
- hedvábí, silky, silonové materiály

Leather - pro šití velmi pevných materiálů jako jsou koženka, beránek
- koženka, beránek

 

Jakou jehlu mám v ruce?

 

Stane se Vám, že si jehly nedáte do originál označených krabiček. Nevíte jakou jehlu právě držíte v ruce? Nevadí. Máme pro Vás jednoduchý tahák. Každá jehla je barevně rozlišena a není tak těžké určitě, na jaký druh materiálu je vhodná. 

 

schmetz-needle-guide

 

A to poslední a nejdůležitější - Víte že...

 

Tupá jehla - nebojte stroj Vám sám zahlásí, že jehla je už tupá a potřebuje vyměnit. Začne být hlučnější, vynechávat stehy... 

Kvalita jehly - pokud hodně šijete může se stát, že i kvalitní jehla se po pár hodinách stroje opotřebuje: ztupí se, ohne se, narazí se.. Kontrolujte v průběhu Vašeho šití jehlu. Pokud se Vám něco nezdá není nic jednoduššího než jehlu vyměnit. Velice Vám to usnadní práci při následném párání. 

Uchovávání jehel - Jehly jsou velice náchylné na poškození, ztupení. Proto doporučujeme jehly vracet do originál pouzder, krabiček, které jsou na to určené. Jehle tam bude dobře a nepřiohne se Vám, neztupí se. Vždy ji z krabičky vyndáte ve výborné kondici. Nepohazujte jehly na volno do krabiček, které máte určené na další příslušenství ke stroji. 

 

A to je asi tak vše. Vše chce jen praxi a nebo mít dobře uložené taháčky, jako je třeba i tento článek. Doufám, že jsem Vám osvětlila problematiku použití, využití jehel a že se budete lépe orientovat. 

 

Krásný den Mája z www.prodej-mi-latky.cz

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.