Prací symboly

pracý symboli

Každá látka si žádá z naší strany osobitý přístup. Pokud chceme aby nám oblečení (textilní výrobek) vydrželo, musíme se k němu chovat co nejlépe. Nejlepší návod najdeme na textilní etiketě, kterou musí mít každý výrobek uvedený na trh.

 

Nejjednodušší je se řídit štítkem, kterým musí být označení každý výrobek vyrobený z textilu. Naleznete na něm složení, prací symboly anebo slovně popsanou údržbu o danný výrobek. 

Prací symboly známe každý. Setkáváme se s nimi každý den. Jedná se o velice důležitý údaj o údržbě, přístupu k danému výrobku. Ať já jako prodejce látek nebo Vy švadlenky, které své výrobky prodáváte musíte své zboží, výrobek označit symboly údržby anebo vypsat, jak se má s danou textilií (výrobkem) zacházet.

Na našich stránkách Prodej mi látky najdete u každé látky ať už se bude jednat o teplákovinu, úplet, pleteninu, softshell, náplet, viskózu, bambus, plátno, beránka či wellsoft vypsané, jak se má s danou látkou zacházet. Pokud budete kombinovat více materiálů na jednom projektu, vždy se uvádí symboly údržby pro tu nejcitlivější, která byla na projektu použita.

Prací symboly mají mezinárodní ochrannou známku, kterou si musíte zaplati aby jste prací symboly mohli používat. Vše u nás zaštiťuje firma Sotex, kterou najdete na www.sotex.cz . Tato česká organizace zajišťuje mezinárodní organizaci GINETEX, která vlastní ochrannou známku.  

Pokud se stanete členem organizace Sotex budete moci využívat legálně prací symboly nejem v české republice ale také v zahraniční. Nebojte se jim ozvat. Jsou to velice milý lidé, kteří Vám se vším poradí. Dostanete  přesné informace jak s pracími symboly zacházet. Vše má svá pravidla. Držíme se normy  ČSN EN ISO 3758 (80 0005) Textilie - SYMBOLY PRO OŠETŘOVÁNÍ. Uvedenou normu je možné objednat na UNMZ, prostřednictvím www.unmz.cz.

Co všechno získáte členstvím v SOTEX GINETEX CZ?

  • Legální licence na užívání symbolů včetně platných fontů symbolů v různých grafických formátech 
  • Pravidelné informování o změnách legislativy v této oblasti 
  • Aktuální informace o značení i z hlediska Evropské legislativy 
  • Možnost konzultovat správné označení výrobku 
  • Volný vstup, nebo slevu na vzdělávací akce 
  • Různé vzdělávací materiály či publikace, které SOTEX zajišťuje pro své členy

 

Máme 5 základních pracích symbolů :

 

praníPRANÍ

Symbol vaničky určuje, zda je možné textilní výrobek prát, a to jak v pračkách, tak i ručně. Čísla uvnitř vaničky označují maximální teplotu praní ve stupních Celsia, která nesmí být překročena., Praní při nižších teplotách je možné.

běleníBĚLENÍ

Trojúhelník označuje, jestli lze nebo nelze bělit daný výrobek. Bělení je postup probíhající ve vodním prostředí před, během nebo po praní, vyžadující použití bělících prostředků, zahrnující buď chlorové nebo oxidační / nechlorové prostředky, za účelem zlepšení odstranění nečistot a skvrn a/nebo zlepšení bělosti. Používají se aktivní chlorové prostředky (např. Savo) nebo oxidační /nechlorové prostředky obsažené v univerzálních pracích prostředcích. Oxidační/nechlorové bělící prostředky zahrnují širokou škálu různých aktivních a neaktivních bělících látek (např. oxidační prostředky).

 sušeníSUŠENÍ

Čtverec je symbol pro postupy sušení po praní. Kruh uvnitř čtverce symbolizuje sušení v bubnové sušičce. Čáry uvnitř čtverce označují sušení na vzduchu.

 žehlení  ŽEHLENÍ

Tečky uvnitř symbolu určují rozsahy teplot pro žehlení. Na žehličkách, které se běžně používají, jsou někdy určitá vlákna přiřazena k těmto rozsahům nastavení.

 profesionální ošetřeníPROFESIONÁLNÍ OŠETŘOVÁNÍ

Symbol uvádí informaci o možnosti profesionálního chemického čištění nebo čištění za mokra. Kruh symbolizuje chemické čištění textilií a postupy čištění za mokra prováděné profesionály. Poskytuje informace vztahující se k různým postupům čištění a používaným činidlům.

 

Toto je vše k základům o pracích symbolem. Příště se podíváme a rozvedeme každý symbol zvlášť.
Krásný den Mája z
www.prodej-mi-latky.cz

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.